Pierwsza pomoc


PIERWSZA POMOC W “IMPREZOWYCH” WYPADKACH

Gdy jesteś ze znajomymi na imprezie, zapewne ostatnią rzeczą o jakiej myślisz jest to, że komuś może się coś stać. Dobrą zabawę dość skutecznie może zakłócić jednak jakieś nieprzyjemne zdarzenie, gdy ktoś nagle poczuje się źle. Ważne, abyś był świadomy co może się stać tobie, twoim znajomym lub zupełnie postronnym imprezowiczom, a także byś w takiej sytuacji nie stał bezradnie. Dlatego chcemy ci przekazać podstawową wiedzę.

  • Krwotoki 
Jest parę rodzajów krwotoków i wbrew pozorom każdy z nich może mieć miejsce na imprezie!

  1. Krwotok z nosa – dość często spotykany, gdy w bójce ktoś komuś „nadzieje się nosem na pięść” Najskuteczniejszym sposobem jest użycie chusteczki, papieru toaletowego lub gazy (jeśli  masz do niej dostęp) i przyłożenie pod wypływającą krew.Spróbuj poprosić w barze o kruszony lód i foliową torebkę i położyć ją na tętnicy szyjnej tak, aby schłodzić ją i zwęzić naczynia krwionośne.
Jeśli krwotok jest efektem pobicia, nie chce ustąpić lub jest bardzo obfity  
zadzwoń pod 999 lub 112 ( z komórki) i wezwij karetkę.

  1. Krwotok tętniczy- krew ma jasny kolor i tryska dość mocno w rytmie bijącego serca
  2. Krwotok żylny – krew płynie wolniej i jest koloru brunatnego,ciemniejszej czerwieni
  3. Krwotok z naczyń włosowatych – przytrafia się najczęściej - krwi jest niewiele i sączy się z rany, zdarza się w powszechnych skaleczeniach
Wszystkie powyższe sytuacje traktujemy podobnie

Jeśli w klubie jest apteczka to zostań przy poszkodowanym i wyznacz ( wskazując palcem i pytając o imię) osobę, która ma ci ją przynieść. 

W tym czasie odwróć głowę poszkodowanego, ponieważ często na widok własnej krwi może on zemdleć. 

Jeśli krwawi kończyna, unieś ją powyżej serca.

Gdy już masz apteczkę. Załóż rękawiczki! Dopiero teraz zrób opatrunek uciskowy z gazy na ranie i zabandażuj go. Jeśli krwotok jest silny załóż opaskę uciskową  „nad raną” ( czyli w miejscu koło rany, które jest bliżej serca) i koniecznie napisz czas założenia opaski.

Gdy założyłeś opatrunek ale widzisz, że zranienie było poważne nie wahaj się wezwać pogotowie!


  1. Krwotok wewnętrzny – możesz go podejrzewać w przypadku poważnego pobicia lub wypadku komunikacyjnego; zdarza się, że naczynia krwionośne wewnątrz ciała pękają; jest groźny dla życia, dlatego bez wahania wezwij pomoc ( tel. 999 lub z komórki 112)
  • Omdlenia, a utrata przytomności
Wyobraź sobie sytuację, w której jeden z twoich znajomych nagle zwala się z nóg. Spróbuj nawiązać z nim kontakt spytać co się stało? Jeśli reaguje to było OMDLENIE. Jeśli nie reaguje może to być UTRATA PRZYTOMNOŚCI.
  1. Omdlenie
Gdyś ktoś upadł, ale nie uderzył głową o podłoże, możemy przewrócić go na plecy i unieść kończyny lekko w górę, aby krew szybciej dopłynęła do mózgu. Również rozpinamy kołnierzyk lub krawat tak, aby nie blokowały dopływu krwi. Pozwól osobie dojść do siebie. Wezwij pogotowie i zostań z poszkodowanym do jego przyjazdu.

  1. Utrata przytomności
Tu sprawa jest poważniejsza ponieważ poszkodowany nie odpowiada. Twoim zadaniem jest udzielenie mu pierwszej pomocy. 
  
Jeśli jesteś w zatłoczonym miejscu zrób sobie przestrzeń, wyznacz jedną osobę z tłumu (po imieniu) aby zadzwoniła po karetkę. 
  
Sprawdź czy poszkodowana osoba oddycha- przez 10 sekund!!

Zajrzyj w usta czy nie ma ciał obcych uniemożliwiających oddychanie.Wyjmij je. Potem odchyl głowę poszkodowanego w tył i przyłóż policzek do jego ust. 
Kieruj się zasadą 3x P

1.      Posłuchaj- czy oddycha?
2.      Poczuj- na swoim policzku jego oddech?
3.      Popatrz- czy porusza się jego klatka piersiowa?

Źródło: http://www.kurzyna.osp.org.pl/pierwszapomoc.php
  • Stany związane z używkami
Powiedzmy sobie szczerze, kiedy dobrze się bawisz nie zwracasz bacznej uwagi na to, co robią i biorą twoi znajomi. Zapewne nawet oni sami nie są do końca w stanie policzyć ile piw wypili lub ile tabletek czy innych specyfików wzięli. Nawet jeśli znają liczbę to nie ma 100%pewności, że to co ktoś sprzedał im pod daną nazwą,  faktycznie nie jest jakąś inną substancją lub czy zawiera domieszki.

Mogą się ziścić 3 różne scenariusze: 

  • Pobudzenie
  • Otępienie
  • Drgawki

Poniższy schemat przedstawia jakie działania powinieneś podjąć aby pomóc takiej osobie w tarapatach: