Narkotyki


Po czym możesz rozpoznać, że jesteś uzależniony od narkotyków?

Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań odnośnie własnego zażywania narkotyków, aby móc przekonać się, czy nie jest się już uzależnionym. Mechanizm uzależnienia jest taki, że utrudnia racjonalną ocenę i autodiagnozę.

  1. Należy przyjrzeć się ilości branych narkotyków, porównać ilość zażywanych na początku brania i obecnie. Przez ilość rozumie się pojedynczą dawkę, a także częstotliwość w ciągu jednej imprezy i w ciągu tygodnia. Jeśli ilość ta zwiększyła się, może to świadczyć o uzależnieniu.
  2. Zwróć uwagę na to jak reagujesz, gdy zdarzy Ci się nie mieć dostępu do narkotyków, gdy aktualna sytuacja (np. jesteś w pracy) nie pozwala Ci brać, czy np. umówiłeś się ze znajomymi, że spędzicie wieczór paląc czy biorąc coś i nic z tego nie wyszło. Jeśli w takich momentach jesteś rozdrażniony, poirytowany, zniecierpliwiony, myślisz jak sobie coś szybko załatwić, myślisz o sytuacji, kiedy wreszcie będziesz mógł coś wziąć, może to świadczyć o uzależnieniu.
  3. Sprawdź czy nie doświadczałeś sytuacji, w których planowałeś wziąć określoną dawkę narkotyku. Jeśli okazało się, że wziąłeś więcej niż planowałeś lub zdarza Ci się brać codziennie, może to świadczyć o uzależnieniu.
  4. Przyjrzyj się swojej pracy, szkole, związkowi oraz temu, jak spędzasz wolny czas. Jeśli zauważyłeś, że mniej angażujesz się w te sprawy, nie są one dla Ciebie już takie ważne jak kiedyś, nie spełniasz swoich zainteresowań, a jednocześnie zwiększyła się ilość czasu, którą poświęcasz na zdobywanie używek, branie, rozmowy o tym, dochodzenie do siebie po imprezie, może to świadczyć o uzależnieniu.
  5. Zauważ jak czujesz się po przerwaniu dłuższego ciągu narkotykowego. Jeśli znacznie gorzej czujesz się fizycznie i psychicznie może to świadczyć o uzależnieniu.
  6. Zdarza się, że z powodu brania narkotyków doświadcza się kłopotów o charakterze prawnym, zdrowotnym. Jeśli przytrafiły Ci się problemy wynikające z brania narkotyków, lub wiesz z rzetelnych źródeł, że narkotyki szkodzą Ci, a mimo to zażywasz dalej, może to świadczyć o uzależnieniu.
 Pytania te zostały opracowane w oparciu o Międzynarodową Klasyfikację Chorób ICD-10. Według tej klasyfikacji diagnostycznej o uzależnieniu świadczy pozytywna odpowiedź na przynajmniej trzy z powyższych pytań.

Jeśli w trakcie pojawią Ci się wątpliwości co do tego, czy jesteś uzależniony, zachęcamy do skorzystania z konsultacji w Poradni MONAR w Poznaniu.

Jak wyglądają pierwsze spotkania w poradni z terapeutą?

            Zanim odpowiemy na to pytanie, warto wyjaśnić mit, który związany z jest z Poradnią MONAR. Wiele osób obawia się umówić na wizytę sądząc, że jest to pewnego rodzaju ostateczność znaleźć się w poradni. Wielu klientów poradni nie ma problemów z uzależnieniem. Uczęszczają na zajęcia terapii tańcem i ruchem, uczestniczą w warsztatach bębniarskich i warsztatach rękodzieła artystycznego. Przychodzą także osoby, które doświadczają trudności w obszarach innych niż uzależnienie, a także Ci, którzy chcą jedynie sprawdzić czy są uzależnieni, czy nie. Osoby będące pierwszy raz w poradni są pozytywnie zaskoczone ciepłą atmosferą i życzliwością personelu.

            Na pierwsza wizytę najlepiej umówić się telefonicznie, ze względu na czas oczekiwania na wizytę. Zostanie zaproponowany dzień i godzina spotkania. Na pierwszym spotkaniu terapeuta zapyta o powód zgłoszenia oraz o oczekiwania związane z wizytą. Zapyta o kontakt z substancjami psychoaktywnymi, a także o inne obszary życia. Pomoże rozwiać wątpliwości a także podzieli się swoim wrażeniem, czy to co dzieje się w Twoim życiu jest dla Ciebie dobre, czy może raczej potrzebna byłaby Ci pomoc i w jakim zakresie. Dowiesz się o ofercie terapeutycznej poradni i sam zdecydujesz czy będziesz chciał z niej skorzystać czy nie. Klienci poradni nie są namawiani na rozpoczęcie terapii. Terapeuci starają się przedstawić to co dzieje się u osoby korzystającej z konsultacji i zaproponować ich właściwy dla nich kierunek zmiany. Z konsultacji możesz skorzystać w przypadku, gdy masz wątpliwości co do swojego uzależnienia, a także gdy zauważasz ten problem u kogoś bliskiego.